MUDr. Šárka Stiborová - Plastická chirurgie v Brně

Časté dotazy

Úvod Dotazy

Jsou zákroky hrazené ze zdravotního pojištění?
Zákroky nejsou většinou hrazeny ze zdravotního pojištění, jedná se o kosmetické výkony. Zdravotní pojišťovna hradí jen některé zákroky jako např. zmenšení prsů u tzv. gigantomastie, kde redukce prsů je doporučena specialisty (ortoped, neurolog) pro chronické bolesti zad a krční páteře. Konečné rozhodnutí, zda zdravotní pojišťovna operaci uhradí závisí na rozhodnutí revizního lékaře příslušné pojišťovny. Dále pojišťovny hradí operaci odstálých boltců u dětí do 10 let věku.

Kolik času si mám na operaci vymezit?
Každá operace a pooperační období je jinak časově náročné. V předoperačním období před zákrokem podstoupí klient předoperační vyšetření. Nutný je dobrý zdravotní stav, nesmí se užívat minimálně 10 dní před výkonem léky ovlivňující krevní srážlivost. Termín operace by neměl být u žen v období menstruace, dále se není vhodné některé větší operace provádět v letních měsících. Každý zákrok vyžaduje také rekonvalescenci, není vhodné nic uspěchat, dochází k častějším komplikacím.

Jsou operace bolestivé?
Musíte si uvědomit, že podstupujete chirurgický výkon, kdy je vždy porušena integrita těla a bolest je průvodní příznak. Před výkonem budete vždy poučena o průběhu operace a pooperačním průběhu. Při bolestivějších výkonech - např. abdominoplastika, zvětšení prsou, zmenšení prsou, rhinoplastika - budete v průběhu operace v celkové anestezii, po operaci budete dostávat injekce na tišení bolesti. U zákroků v místním umrtvení je operovaná oblast injekčně znecitlivěna roztokem místního anestetika, bude nepříjemný jen první vpich a poté budete cítit jen lehký tlak nebo tahání v ráně. V pooperačním období je bolest minimální.

Co si připravit před operací?
Předoperační vyšetření - vyšetření od obvodního lékaře nebo internisty - nesmí být starší než 14 dnů.

Před operací v místním znecitlivění musí obsahovat
Krevní obraz, Na, K, Cl, glykemie, koagulace - Quick (INR) APTT.

Před operací v celkové narkóze musí obsahovat
Krevní obraz, moč + sediment, Na, K, Cl, glykémie, jaterní testy - ALT, AST, EKG s popisem, koagulace- Quick (INR), APTT, RTG plic (nad 50 let), interní závěr - kde musí být uvedeno, že je pacient schopen zákroku v celkové anestezii.

Bez těchto vyšetření nemohou být pacienti operováni.

Jak se připravit k operaci?
K hospitalizaci a operaci si vzít s sebou doklad totožnosti, hygienické potřeby, přezůvky, doklad o zaplacení operace. Nutné jsou všechny pravidelně užívané léky.

Pacienti, kteří budou operováni v celkové anestezii, nesmí 6 hodin před operací jíst a pít, nekouřit.

Před operacemi se nelíčit a je vhodné depilovat příslušné partie těla.

Jak dál po operaci?
Po operacích v místním znecitlivění odcházíte ihned domů, je vhodné si zařídit doprovod. Operované oblasti je vhodné po operaci chladit studenými obklady, udržovat klidový režim, většinou asi 3 dny.

Po operacích v narkóze zůstáváte hospitalizovaná, většinou 1-3 dny v závislosti na typu zákroku a pooperačním průběhu. Po odchodu do domácího léčení je nadále nutné dbát doporučení lékaře a vyhýbat se rizikovým činnostem.

Jizvy
Po každém chirurgickém výkonu zůstávají na kůži jizvy. Hojení jizev je dlouhodobý proces, který nekončí vytažením stehů, jizva vyzrává. Zrání jizvy je individuální, záleží na lokalitě na těle, na směru jizvy a mnoha dalších faktorech. V prvních 3 měsících prochází jizva tzv. hypertrofickou fází, kdy je červená, tuhá, vystupuje nad úroveň okolní kůže, může i svědět. V této fázi jde ovlivnit důkladnou péčí o jizvu- promašťování, tlaková masáž, chránění před UV zářením, používání mastí nebo náplastí s obsahem silikonu, použití biostimulačního laseru nebo biolampy. Asi po 6 měsících jizva vybledne, změkne a stane se méně patrnou nebo téměř nepatrnou.

Máte zájem o konzultaci?

Domluvte si nezávaznou schůzku a probereme možné řešení Vaší představy.